Dividing total cost by the level of production gives which cost figure?

Correct answer B. Average costs

Explanation

Average cost is the cost per unit at a given output level, found by dividing total cost by the number of units produced.

Report a problem

Answer checked How we write and check questions

Tip: press A, B, C or D to answer, and N for the next question.

Advertisement

Have a question about this answer?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Links and website addresses are not allowed in comments.