Two varieties of flour costing Rs. 24 and Rs. 30 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 2 : 3. If the mixture costs Rs. 35 per kg, what is the price of the third variety per kg?
Correct answer C. Rs. 42
Explanation
Cost of 6 kg = 6 x 35 = Rs. 210. So 24 + 2 x 30 + 3x = 210, giving 3x = 126 and x = Rs. 42.
Answer checked How we write and check questions
Discussion